Liturghie baptismală și Taina Hirotoniei în parohia Lugo

IMG 20170711 WA0002În Duminica a V-a după Rusalii, 09 iulie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie baptismală, înconjurat de un sobor de preoți, în parohia ,,Sfântul Sfinţit Mucenic Haralambie”, din localitatea Lugo, Spania. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Timotei a botezat al doilea copil al Părintelui paroh Radu Costin Iacob și al doamnei preotese, pe micuța Paula. Nașii fetiței botezate au fost Părintele Sorin Cosmin Trică și doamna preoteasă Claudiua Ștefania, din parohia Torrevieja.

De asemenea, tot în cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa l-a hirotonit pe teologul Vicențiu Mircea Boriceanu întru diacon.

Ierarhul nostru a ținut un cuvânt de învățătură în care a evidențiat legătura dintre Taina Botezului, pericopa duminicii și Taina Preoției. Mântuitorul a fost întâmpinat în ținutul gadarenilor de către doi îndrăciți care sunt descriși de evangheliștii sinoptici ca fiind cumpliți la înfățișare, nu mai umblau îmbrăcați și nu mai locuiau în case ca oamenii, ci în morminte. Demonii care-i stăpâneau pe cei doi Îl întreabă pe Mântuitorul: ce ai cu noi Fiul lui Dumnezeu, ai venit mai înainte de vreme să ne prigonești? (Mt. 8,29), iată demonii Îl recunosc ca Fiu al lui Dumnezeu, ceea ce astăzi mulți oameni nu mai recunosc pe Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, ba afirmă de multe ori că Dumnezeu nu există. Spune Psalmistul David: Zis-a cel nebun în inima sa: nu este Dumnezeu! (Ps. 13,1 și 52,1) sau mulți Îl învinovățesc pe Dumnezeu de tot ce se întâmplă rău pe pământ. Dar ce este răul? E lipsa Binelui! Dar păcatul ce este? Este lipsa faptei bune, lipsa virtuții.

În Rugăciunea amvonului preotul rostește: tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Tine Părintele Luminilor. Deci tot binele vine de la Dumnezeu, dar se coboară peste noi când păzim poruncile. Libertatea ne vine numai din păzirea Poruncilor, iar nepăzirea lor ne duce la robia păcatului și nu mai suntem liberi, astfel diavolul anulează libertatea omului robit de patimi, cum am văzut și cu cei doi demonizați stăpâniți de demoni. Păcatul devine a doua natură pentru om, dar omul este făcut să ajungă la sfințenie, așa cum ne îndeamnă și Hristos Domnul: Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este (Mt. 5,48).  Până nu ajunge la această stare de sfințenie omul nu e fericit. La sfințenie omul ajunge prin Botez, care este prima condiție a acesteia. Prin Botez pruncul renunță și se leapădă de Satana și de toată lucrarea lui și de toată slujirea lui... apoi se unește cu Hristos și se închină Sfintei Treimi.

Omul trebuie să trăiască în lepădare de toate cele diavolești, însă firea omului este slabă, dar tot din iubire de oameni Mântuitorul ne-a lăsat Taina Preoției și Taina Spovedaniei. Preotul ne spovedește de păcate și trebuie să ne spovedim cât mai des. Asemenea trupului și sufletul are nevoie de o îngrijire foarte atentă și trebuie spălat de păcate și patimi. Să ne spovedim cât mai des, macar o dată pe lună sau mai des, ca astfel să fim pe cale sfințeniei și să stârpim toate rădăcinile păcatului care încolțesc în noi. Toate Sfintele Taine au fost lăsate de Dumnezeu să ne îngrijim de suflet și să ne mântuim, căci dacă sufletul e sănătos și mintea și trupul nostru vor fi sănătoase și curate.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri