Tabără de pictură și spiritualitate ortodoxă la Mallen

IMG 20170704 WA0008Luni, 03 iulie 2017 în Parohia Sfântul Simeon din Mallen cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a început tabăra de vară Nepsis, axată pe lecții și exerciții de pictură bizantină ortodoxă.

Participanții proveniți din Madrid, Zaragoza, Reus și Mallen sunt coordonați la cursurile de pictură de către Părintele Daniel Prode, iar în restul activităților de către tânara Renate Demeter, care tocmai a participat în Toledo la cursurile de formare pentru monitori.

Tinerii participanți cu vârste cuprinse între 11 și 32 de ani, au arătat un deosebit interes şi multă răbdare pentru lucru şi au fost încântați de materialele puse la dispoziție, cât şi de tehnica tradițională în tainele căreia au început să intre în demersul pictării icoanelor.

S-a pus accentul, în prima zi de lucru, pe aspectul practic, însoțit de explicații,  şi s-a reușit aplicarea schiței, incizia și poleirea cu foiță de aur.

După prânz și siestă, s-a luat cu asalt parcul natural din Cortes unde au avut loc mai multe jocuri și activități în aer liber.

Nădăjduim cu ajutorul lui Dumnezeu  că să indeplinim planul taberei cu bucurie şi spor spre folosul tinerilor.

Vom reveni cu informații constructive pe parcursul desfășurării taberei, iar pentru săptămâna ce urmează asteptăm noi participanți cu dragoste față de artă şi de icoana înomenirii lui Hristos şi a aleşilor Săi.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri