Sfânta Liturghie baptismală în parohia Alcoy

 MG 0724În Duminica a IV-a după Rusalii, 02 iulie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghie baptismală în parohia Sfântul Ierarh Iachint de Vicina, din localitatea Alcoy, Spania. Alături de Preasfinția Sa a slujit Părintele paroh Claudiu Florin Stoenoiu. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Timotei a botezat al doilea copil al Părintelui paroh Florin și a doamnei preotese Oana Elena, pe micuța Maria Saray.

La final Preasfinția Sa a ținut un cuvânt de folos credincioșilor prezenți vorbindu-le în prima parte despre Sfântul Voievod Ștefan cel Mare, care a fost un  puternic apărător al credinței ortodoxe dar și ctitor de biserici, iar în partea a doua ierarhul nostru a subliniat faptul că deși sutașul -din pericopa evanghelică citită în această zi- era păgân și roman, dat fiind și contextul politic conflictual dintre iudei și romani, totuși Mântuitorul nu-l trece cu vederea, ba mai mult, subliniază că în toată Iudeea nu a văzut atâta credință (Mt. 8,10) și arată universalitatea mântuirii prin aceea că toate neamurile sunt chemate să se mântuiască și mulți de la Răsărit și de la Apus vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacob în Împărăția lui Dumnezeu (Mt. 8,11).

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri