Mănăstirea Cenicientos. Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel

IMG 20170629 WA0054Joi, 29 iunie 2017, la praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Preasfinţitul Părinte Episcop Timotei al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, a participat la Sfânta Liturghie săvârșită de Preacuviosul Părinte Protosinghel Macarie de la Centrul Eparhial, în paraclisul mănăstirii ortodoxe române din Cenicientos. Răspunsurile la strană au fost oferite de obștea de maici a mănăstirii.

La final, Preasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură despre Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Și Apostolii, ca și ceilalți oameni au avut slăbiciunile lor și luptele lor duhovnicești. Petru, cel mai în vârstă din colegiul apostolic, a avut un moment de întreită lepădare față de Mântuitorul, dar S-a căit, ba mai mult, chiar atunci când s-a întâlnit cu Mântuitorul, la pescuirea minunată, s-a smerit recunoscându-și păcătoșenia: ieși de la mine Doamne că sunt un om păcătos (Lc. 5,8). Pe cealaltă parte Pavel a fost mai întâi prigonitor al creștinilor, însă Mântuitorul i S-a arătat pe drumul înspre Damasc și prin chemarea Sa a devenit Apostolul neamurilor. Încredințându-se că Hristos este Fiul lui Dumnezeu, Apostolii Petru și Pavel ca de altfel și ceilalți apostoli, L-au mărturisit trecând prin grele ispite și încercări: întemnițări, bătaie cu vergi și alte chinuri până la moarte pe cruce, respectiv decapitare, arătând prin aceasta că au băut și ei paharul pe care l-a băut Hristos. Râvna Apostolilor a fost susținută de smerenie, toată propovăduirea lor a fost una jertfelnică, dar asumată cu smerenie.

Faptul că Biserica Ortodoxă îi prăznuiește în această zi pe Apostolii Petru și Pavel dorește să arate că și Pavel este la fel mare apostol ca și ceilalți, chiar dacă a fost chemat mai pe urmă.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri