Slujire arhierească în parohia Genova din Italia

IMG 20170624 WA0005Sâmbătă 24 iunie 2017 la praznicul Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul, la invitația și cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, parohia ortodoxă română din Genova, cu  hramul “Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir” – Protopopiatul Liguria, păstorită de Pr. Protopop Constantin Sorin Filip, a fost onorată cu prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Timotei al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei.

Dimineaţa a fost săvârșită Sfânta Liturghie arhierească iar după-amiază, la invitaţia cardinalului de Genova, Angelo Bagnasco, am participat la procesiunea cu moaştele Sfântului Ioan Botezătorul din Catedrala catolică “San Lorenzo” până în portul oraşului.

La acest popas duhovnicesc au participat preoţii din Protopopiatul Liguria:   Pr. Mihai Claudiu din parohia Sanremo, Pr. Daniel Codiţă din parohia La Spezia, Pr. Gheorghe Andronic din Parohia Savona, Pr. Codrin Simota din parohia   Saluzzo şi Pr. Cătălin Aftodor de la parohia Tortona.

 

La final Preasfințitul Timotei a ținut un cuvânt de învățătură în care a reliefat importanța Sfântului Ioan Botezătorul în iconomia mântuirii neamului omenesc. Astăzi prăznuim nașterea celui mai mare om născut din femeie în urma unei minuni petrecută cu drepții Zaharia și Elisabeta. Mesajul principal al Sfântului Ioan Botezătorul a fost pocăința, care nu este o aderență la o altă confesiune cum mulți cred azi. Pocăința nu poate fi exprimată numai de Taina Mărturisirii, ci Spovedania este parte a pocăinței, care este realmente un proces ce trebuie dezvoltat toată viața.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri