Atelier de pictură pe sticlă în parohia Torrent

19349345 1499507253403328 1223559193 oAvând în vedere că anul 2017 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca fiind  Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti, în luna iunie (2017) copiii Școlii Parohiale Sfântul Efrem cel Nou din parohia Torrent au participat la un atelier de pictură pe sticlă coordonați fiind de către doamna preoteasă Andrea Pop și doamna pictor-iconar Georgiana Eliza Pop. Atelierul de pictură pe sticlă reprezintă și partea a doua a proiectului Truda micului iconar! început în anul 2015 cu un atelier de icoane pe lemn, expuse în biblioteca parohiei împreună cu icoanele pe sticlă pictate recent.

În cadrul atelierului, copiii au pictat pe sticlă mai multe icoane ortodoxe în stil niculean explicându-li-se totodată și semnele distinctive ale unei icoane față de un tablou.

Pentru implicarea lor copiii au fost răplătiți cu o ieșire la picnic sâmbătă, 17 iunie 2017, unde au desfășurat mai multe activități artisitice,  fiind premiați. Tot sâmbătă a avut loc și festivitatea de încheiere a cursurilor Școlii parohiale 2016-2017. Duminică, 18 iunie 2017, icoanele pe sticlă au fost expuse în biserică, fiind admirate la finalul Sfintei Liturghii de către toți credincioșii prezenți. La finalul cuvântului de învățătură Părintele paroh Vasile Pop a explicat credincioșilor prezenți rolul icoanei în viața creștinului dar și detalii ermineutice legate de tehnica picturii religioase pe sticlă.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri