Prima Liturghie arhierească în Castro-Urdiales

SV6A5592În Duminica a II-a după Rusalii, 18 iunie 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Sfânta Liturghia arhierească în parohia „Sfântul Niceta de Remesiana", din Castro Urdiales, fiind prima slujbă arhierească în această nouă parohie. De asemenea a avut loc și slujba de sfințire a icoanelor pictate de pe iconostas. Pentru activitatea rodnică desfășurată până acum în parohie Părintele paroh Mădălin Șelaru a fost hirotesit de către Preasfinția Sa întru sachelar.

La final Preasfințitul Timotei a cuvântat despre sfințenie ca lucrare și roadă a Duhului Sfânt în lume. Astăzi îi cinstim pe toți Sfinții Români și vedem că Duhul Sfânt a rodit sfințenia și în neamul românesc.

Dumnezeu este Cel care ne sfințește, însă dacă noi nu participăm la harul lui Dumnezeu nu ne putem sfinți sau mântui. Să citim Viețile Sfinților ca să-i putem urma, să ne fie modele și să putem și noi să fim modele pentru ceilalți fiind și rămânând în comuniune unii cu alții.   

Alături de comunitatea de români din Castro-Urdiales a fost prezent astăzi la slujbă și consulul general al României la Bilbao, domnul Marian Popescu, care, la sfârșitul slujbei, a adresat comunității câteva cuvinte cu ocazia acestui ales moment de sărbătoare.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri