Prima Liturghie arhierească în Las Rozas-Majadahonda

19238401 1498034116883975 1340392149 oDuminica, 11 iunie 2017,  parohia Las Rozas – Majadahonda s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare primind vizita Preasfințitului Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, pentru prima dată în aceasta parohie.

La Sfânta Liturghie alături de Preasfinția Sa a slujit și Preacuviosul părinte Protos. Nicodim, preot slujitor în această parohie.

Parohia cu hramul Sfântul Ioan Maximovici din Las Rozas – Majadahonda, a luat ființă în anul 2016 prin purtarea de grijă și binecuvântarea Preasfintitului Părinte Timotei, pentru nevoile spirituale și misonar-pastorale ale credincioșilor din această zonă.

 

În cuvântul de învățătură, ierarhul nostru a tâlcuit pericopa evanghelică din duminca Tuturor Sfinților, subliniind importanța cuvintelor Mântuitorului Hristos: “oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri” (Matei 10, 32); astfel printr-o mărturisire activă, lucrătoare prin fapte și prin îndemnul de a urma sfințeniei lui Hristos ne vom sfinți și noi.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri