Zece ani de slujire la Gijon-Oviedo

IMG 20170529 WA0027În Duminica a VII-a după Paști, 28 mai 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghia arhierească în parohia „Sfântul Antonie cel Mare", din Gijon-Oviedo, cu ocazia împlinirii a 10 ani de la înființarea parohiei. Alături de Preasfinția Sa au slujit Părintele Protoiereu Nicolae Florin Goia, care este și parohul din Gijon-Oviedo, și Părintele Protosinghel Porfirie Florea din Leon. La slujbă a fost prezent și consulul general al României la Bilbao, domnul Marian Popescu.

Cu ocazia împlinirii a 9 ani de arhierie, Preasfințitul Timotei a primit din partea familiei părintelui paroh Nicolae un frumos tort și alese doriri de bine și sănătate. Pentru bogata activitate și rodnica slujire desfășurată la Gijon-Oviedo timp de 10 ani, Părintele Protiereu Nicolae Florin Goia a primit din partea Preasfinției Sale Crucea pectorală a Episcopiei Spaniei și Portugaliei.

În cuvântul rostit la final, Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor prezenți despre Sinodul I Ecumenic ținut la Niceea în anul 325, subliniind faptul că trebuie să ne păstrăm curată credința și să o mărturisim. Este foarte important să ne cunoaștem credința, tocmai pentru că trebuie să o transmitem mai departe copiilor și să o mărturisim, ori dacă nu o cunoaștem cum vom putea mărturisi?! Astăzi, mai mult ca oricând, trebuie să ne apărăm credința cea adevărată și familia. Ca să cunoaștem credința trebuie mai întâi să citim Sfânta Scriptură și să participăm la cateheze, de unde învățăm cuvintele lui Dumnezeu și ce să răspundem celor care ne atacă credința în diverse feluri. Numai astfel, prin rugăciune și mărturisire, vom putea rămâne în unitate, tocmai cum Mântuitorul S-a rugat în pericopa evanghelică citită astăzi: „ca toţi să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine şi Eu întru Tine, aşa şi aceştia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis" (In 17, 21). Dacă ne cunoaștem credința, ajungem să-L cunoaștem pe Dumnezeu așa cum El este, adică iubire și Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, și  doar cunoscându-L putem să dobândim viața cea veșnică.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri