Festivalul Cultural Interetnic, Ediția a II-a, Valdemoro 2017

IMG 2173Sâmbătă, 27 mai 2017, în ajunul Zilei Românilor de Pretutindeni, în localitatea madrilenă Valdemoro s-a desfășurat cea de a II-a ediție a Festivalului Cultural Interetnic, inițiat și organizat de Parohia Ortodoxă ”Sfinții Mărturisitori” Valdemoro, în cooperare cu Concejalia de Participaciόn Ciudadana.

Pe scena montată într-o locație centrală, de promenadă, Parque Duque de Ahumada, au urcat Grupul de dans folcloric ”Armonia” (instructor Doru Sărăcuț), ce activează sub tutela parohiei gazdă, alături de formația coral-instrumentală ”Krakus”, reprezentanți ai comunității poloneze și grupul de dansatori ucrainieni ”Chervona Kalyna”, însoțiți de tânăra solistă Victoria Garvanko.

Fiecare grup etnic prezent a amenajat o expoziție cu obiecte tradiționale specifice, vizitată cu mult interes de publicul spaniol.  La această manifestare publică a fost prezent Dl. Guillermo Gross del Rio, primarul Municipiului Valdemoro, alături de alți reprezentanți ai Consiliului Local.

După deschidere, domnia sa a urcat pe scenă, transmițând un mesaj de apreciere pentru acest proiect de integrare cultural-artistică.
Diplomele de de Participare pentru formațiile prezente au fost înmânate de Pr. Dorin Sas, din partea parohiei organizatoare.
A fost evidențiată implicarea personală a reprezentantelor fiecărei comunități: Doamna Ileana Daniela Moldovan, președintă a Asociației Socio-
Culturale Armonia, Doamna Lucyna López Sáez, președintă a Asociației poloneze Ambar și Doamna Krystyna Savchak Savchak, în numele grupului etnic ucrainean.

Sutele de persoane prezente la acest regal inter-cultural au dansat la finalul spectacolului, înfrățiți într-o horă a bucuriei, pe acordurile muzicale ale Sârbei românești.

Prin reușita organizatorică s-a dovedit încă o dată buna conviețuire și respectul reciproc între comunitățile etnice din Valdemoro.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri