Balul Tinerilor

18155250 1459869000736250 68646380 nCum dorește un cerb izvoarele de apă, așa Te dorește sufletul meu pe Tine Dumnezeule" (Psalmi 41, 1).

Bucurie fără Hristos nu există! Tinerele vlăstare ai viei Lui Hristos  s-au întâlnit  pentru a petrece momente autentice prin cântec și joc popular în straie naţionale, în dorinţa de a împărtăși și  de a cunoaște mai multe „ramuri tinere” și a fi în bucuria comuniunii.   

Evenimentul Balul Tinerilor a fost  organizat de  coordonatoarea tinerilor din Calahorra și secretară Nepsis în Protopopiatul Vitoria-Gasteiz,  Renate Demeter, pe  data de 22-23 aprilie 2017,  la care au participat tinerii Nepsis din Protopopiatul de nord Vitoria-Gasteiz, cu binecuvântarea, sprijinul și totodată nelipsiți de la  această activitate, Părintele coordonator din protopopiat, preotul Mădălin Selaru, paroh al Parohiei ”Sfântul Irerarh Niceta de Remesiana”, localitatea Castro Urdiales, și preotul Darius Ștefan Ardelean paroh al Parohiei „Sfântul Spiridon Facătorul de Minuni,” localitatea Calahorra.

Sâmbătă, 22 aprilie a.c. a fost ziua de întâlnire, în care tinerii s-au cunoscut, au vizitat catedrala Santa Maria din oraș, Plaza de las Verduras, partea istorică  a orașului, ziua încheindu-se cu cina și rugăciunea de seară.

Duminică, 23 aprilie a.c., frumoșii tineri,  gătiţi în straie populare, s-au îndreptat spre biserică, unde au luat parte la Sfânta Liturghie, participând și ajutând cu răspunsurile la strană. Ca bucurie și semn de mulţumire pentru parohia gazdă, tinerii au cântat și încântat cu vocile lor pline de emoţie, cântece reprezentative, printre care și Imnul Nepsis.

Cu binecuvântarea Părintelui Darius, și-au îndreptat pașii nerăbdători spre locaţia unde avea să se desfășoare Balul Nepsis. Aici au fost întâmpinați  de copiii Școlii Parohiale Condeiul Sfântului Spiridon care au dat startul printr-un  frumos program de cântece și dansuri populare, gătiţi la rândul lor cât mai frumos în portul naţional românesc.

La eveniment au participat tinere talente cu diferite aptitudini, îmbogățind atmosfera prin recitare de poezie, cântece, expoziție de tablouri, lucruri manuale impresionante, croșetate cu mult patos, dansuri tradiționale din diferite regiuni , zone ale Romaniei. Prin diversitatea costumelor populare atmosfera a fost încărcată de culoare, multa voioșie și bună dispoziţie, atmosferă de care tinerii greu s-au despărtit ca să se întoarcă la casele lor.

Într-un final, în urma voturilor, s-a ales și regele și regina Balului Nepsis în port național: Elena Bilan și Dumitru Sima, care drept mulțumire ne-au mai înveselit cu câte o doină.

Tinerii s-au întors la casele lor entuziasmați și cu dorinţa de a mai participa la astfel de evenimente și întâlniri cât mai des posibil.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri