Paştile blajinilor în Parohia Coslada

DSC 2720După o tradiţie locală a Bisericii noastre, în lunea de după Duminica Tomii, există obiceiul pomenirii morţilor, cunoscut  sub numele de „Paştile blajinilor”, care s-ar putea traduce cu „Paştile celor fericiţi” sau mai simplu: „Paştile celor adormiţi”.

Este o sărbătoare de bucurie pentru Hristos cel Înviat, o afirmare a credinţei şi nădejdii noastre în învierea morţilor. Este o zi de pomenire a celor adormiţi, dar una plină de optimism şi bucurie, pentru că prin Învierea lui Hristos, moartea nu mai este un sfârşit fără speranţă, ci doar o trecere spre viaţa veşnică alături de Hristos şi de toţi sfinţii şi drepţii care au bine-plăcut Lui.

Credincioşii comunităţii „Sfântului Nectarie Taumaturgul”, dorind să reînvie această frumoasă rânduială, au adus în Duminica Tomii în coşurile tradiţionale, cu grijă pregătite, şi dragostea şi recunoştinţa pentru cei dragi care nu mai sunt cu trupurile printre noi, căci Învierea Domnului ne adună pe toţi la un loc, înlătură zidul dintre cei vii şi cei adormiţi.

În aceeaşi duminică, 23 aprilie, a avut loc în biserica parohială şi Sfânta Liturghie baptismală, în cadrul căreia a fost botezată prunca Elena-Diana, fiica familiei Marian-Lucian şi Dorina Dragu, de acum cel mai tânăr membru al comunităţii Sfântului Nectarie. Felicităm părinţii şi naşii, familia Cornel şi Elena Iosif, dorindu-le viaţă lungă şi bună împreună!

Prezbitera Gina Cimpoca

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri