Lucrările la Catedrala din Madrid sunt în grafic

Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a vizitat luni, 12 martie, șantierul Catedralei românilor din Madrid. Ierarhul a fost însoțit de arhitectul proiectului Fernando Boga, de părintele prof. dr. Teofil Moldovan din Parohia „Preasfânta Fecioară Maria” din Madrid și de secretarul administrativ al episcopiei, diaconul Claudiu Nicoară. Firma Cabbsa, care execută pereții mulați și pregătirea terenului pentru fundații, a fost reprezentată de domnii Yigal Gomez și Jose Carlos Albertos. Alături de cei doi a fost dirigintele de șantier, Juan Jose Jimenez, fiind prezentat stadiul construcției de până atunci.

S-au analizat lucrările exectuate și, întrucât au fost în grafic, s-a semnat documentul de constatare. În decursul următoarei luni pereții mulați vor fi terminați, urmând etapa a doua a construcției, turnarea fundațiilor. Pentru aceasta, însă, va fi nevoie de organizarea unei alte licitații pentru desemnarea firmei constructoare.

Puteți contribui și dumneavoastră la construcția Catedralei Ortodoxe Române din Madrid, făcând depunere în conturile:

în Regatul Spaniei

Cont: IBAN: ES31 2085 9258 8103 3039 21 56

Titular cont: Obispado Ortodoxo Rumano de Espana y Portugal
Banca: IBERCAJA
Cod Bic: CAZRES2Z

în România

Cont: IBAN RON: RO20BTRL0130120CW13833XX

Cont: IBAN EURO: RO61BTRL0130420CW13833XX

Titular cont: Biserica Ortodoxa Română din Spania

Banca Transilvania

   

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri