Comunicat de presă – Autorizaţie de construcţie pentru Catedrala românilor din Madrid

În luna august a anului 2009, Parohia Ortodoxă Română Preasfânta Fecioară Maria de la Madrid, păstorită de vrednicul părinte Teofil Moldovan, a obţinut, printr-un concurs public, un teren aparţinând municipalităţii de Madrid, pe care Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei şi Portugaliei urmează să ridice Catedrala Ortodoxă, Sediul Administrativ al Episcopiei, Reşedinţa Episcopală, Centrul Social-Eparhial şi Centrul Educativ-Cultural Românesc, complex care să reprezinte punctul de referinţă pentru întreaga comunitate ortodoxă română din Spania şi Portugalia.

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, astăzi, 21 octombrie, Departamentul Urbanistic al Primăriei Madridului a acordat autorizaţia de construcţie parţială pentru începerea lucrărilor. Potrivit legislaţiei în vigoare a Comunității de Madrid, lucrările propriu-zise de construcţie trebuie demarate în termen de două luni de la data menţionată. O dată începute, avem la dispoziţie 24 de luni pentru a le finaliza. Pentru a duce la îndeplinire acest proiect important pentru românii aflaţi pe teritoriul Spaniei, avem nevoie de sprijin.


Construirea acestui complex de mare valoare practică şi simbolică pentru comunitatea românească din Spania constituie un prilej de a ne afirma într-un mod demn şi de a contribui la actualul profil cultural, religios şi etnic al Peninsulei Iberice.

Mulţumim lui Dumnezeu, parohienilor de la Madrid în frunte cu păstorul lor, tuturor credincioşilor din Spania, Portugalia şi România, Departamentului Pentru Românii de Pretutindeni, condus de Domnul Ministru Eugen Tomac, care ne-au susţinut pentru a ajunge la această etapă a lucrărilor.

După estimările arhitecţilor, valoarea construirii întregului complex se ridică la aproximativ 6 milioane de euro.

Donaţiile se pot face în conturile de mai jos:

•    în Regatul Spaniei
Cont: IBAN: ES31 2085 9258 8103 3039 21 56
Titular cont: Obispado Ortodoxo Rumano de Espana y Portugal
Banca: IBERCAJA
Cod Bic: CAZRES2Z

•    în România
Cont: IBAN RON: RO20BTRL0130120CW13833XX
Cont: IBAN EURO: RO61BTRL0130420CW13833XX
Titular cont: Biserica Ortodoxă Română din Spania
Banca Transilvania

+ Timotei
Episcop al Episcopiei Ortodoxe Ramâne a Spaniei şi Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri