Instalarea sistemului geotermic la Catedrala din Madrid

Procesul de construcție a Catedralei Ortodoxe Române din Madrid continuă cu montarea sistemului de încălzire geotermală. În această perioadă se instalează forajele și pompele de injecție, pentru care se efectuează săpăturile necesare. Este vorba de 11 puțuri săpate la 110 m. adâncime, ansamblul integral având la bază bucle verticale închise. Căldura geotermală este extrasă prin pompele de căldură, care transformă energia geotermală folosind 1KWh de electricitate în 4KWh caldură, ceea ce înseamnă că se utilizează doar 25% curent electric. Prin colectoare circulă, în sistem închis, un amestec de apă şi antigel, ce preia căldura din sol şi o transferă pompei de căldură.

În timpul verii, procedeul se inversează, iar sistemul lucrează ca modul de răcire, furnizând, fără costuri suplimentare, necesarul de apă caldă sanitară.

Sistemul de încălzire geotermal folosește căldura pământului ca sursă de încălzire și prezintă o serie de avantaje față de sistemele clasice. Este un sistem ecologic, utilizat tocmai întrucât una dintre condițiile impuse de Primăria Madridului pentru ridicarea catedralei a fost de a se utiliza surse ecologice.

Instalarea sistemului de încălzire geotermală va dura maxim trei săptămâni, după care execuția construcției va continua cu structura de rezistență a imobilului, prin turnarea betonului și dispunerea armăturii.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri