RAPORT NEPSIS - Martie 2015

logoPROTOPOPIATUL ASTURIAS

AVILA
Duminică, 1 martie în parohia ÁVILA, s-au desfășurat activități cu privire la confecționarea tradiționalelor mărțișoare și împărțirea lor doamnelor și domnișoarelor din biserică.

GIJÓN – OVIEDO
În luna martie Frăția Nepsis a parohiei Asturias a desfășurat atelierul de împletit cruciulițe și metanii intitulat ȘEZĂTOARE, coordonat de d-na preoteasă Adriana Liliana Goia. Activitatea s-a desfășurat în serile de miercuri, vineri și sâmbătă din aceasta lună, seara după vecernie sau pavecerniță. Au continuat și repetițiile de dansuri populare.

SEGOVIA
”Nepsis Segovia" a avut în martie 2015, ca unică activitate, acțiunea de impărțire de mărțișoare: în biserica parohială și în Segovia. Mărțișoarele au fost însoțite de mici cartoane pe care, în limba spaniolă, erau trecute câteva date privitoare la această sărbătoare românească. A participat ca invitată domnișoara Violet Niculescu, de la ,,Asociacion Rumana de Segovia" .

PROTOPOPIATUL CASTILLA LA-MANCHA

ALBACETE
Tinerii din parohia Albacete au realizat următoarele activități:
• Au initiat Proiectul Umanitar “Doneaza sange, salveaza o viata” (prima etapa
1-31 martie 2015 și etapa a II- a: 1- 30 octombrie 2015);
• Tinerii Nepsis Albacete au ajutat la împărțirea unei cantități de 1150 kg de alimente celor nevoiași din parohia noastra, în parteneriat cu Asociacion Alegria de los Afligidos și Fundacion Banco de Alimentos Albacete.
• A fost pregătit programul de activități pentru luna aprilie 2015.

 

TOLEDO
• 28 martie, ora 18.00- în biserica parohială, a avut loc atelierul de discuții coordonat de părintele paroh, Florin Voinea, având ca temă Drogurile și efectele acestora. Atelierul a debutat cu prezentarea PPT realizată de părintele, în care s-a explicat ce este dependența, cauzele acesteia, efectele vizibile și cele mai puțin văzute, dar tot atât de grave. Tinerii Nepsis au participat la ateliere de discuții ulterioare pe această temă și au pregătit jocuri de rol, pe tema dependenței de droguri sau de alcool. Tot acum, s-a ales logoul Nepsis Toledo, care va fi imprimat pe tricourile membrilor grupului, cu efortul deosebit și implicarea Marilenei Grădinaru, coordonator Nepsis Toledo. S-a stabilit următoarea întâlnire pe 26 aprilie, care va fi o ieșire în aer liber în zona istorică a orașului Toledo, denumită Casco Antiguo.
• 4 aprilie, ora 18.00- a avut loc întâlnirea cu tinerii pentru a repeta Prohodul Domnului, coordonată de părintele paroh, Florin Voinea.
• 10 aprilie, ora 19.00- tinerii Nepsis din parohie, împreună cu ceilalți tineri și credincioși, au participat la Prohodul Domnului nostru Iisus Hristos. Momentul a fost deosebit de emoționant, atat pentru ei cât și pentru toți cei prezenți.

TALAVERA DE LA REINA
• 7 martie, ora 11.00- a avut loc activitatea cu titlul ‘’Și ei trebuie să mănânce’’, care s-a desfășurat în biserică. Tinerii au adus mâncare pentru cei săraci, au fost invitate câteva persoane care locuiesc pe stradă si tinerii i-au servit la masa care a fost pregătită special pentru aceștia, în biserică. La ora 12.00 au ieșit împreună cu coordonatorii în oraș și au împărțit hrană caldă și pachete de alimente celor care cerșeau sau dormeau prin parcuri.
• 29 martie- a avut loc în biserica parohială, atelierul de discuții ‘’Bullying-ul între timiditate și agresiune”, având ca invitat pe părintele Siluan. Întâlnirea a avut ca scop spargerea barierelor de comunicare cu tinerii pe subiectul propus chiar de ei. Pe lângă jocurile de spargere a gheții, părintele Siluan, tinerii și coordonatorii au vizionat un film despre tinerii agresați în școală, după care au avut loc discuții si comentarii legate de acest subiect .

VILLAROBLEDO
• Sâmbătă, 7 martie, ora 14.00 a avut loc o activitate comună cu Nepsis Tomelloso și anume o ieșire în aer liber într-un parc în apropiere de Villarrobledo. La inceputul întâlnirii au avut loc jocuri de cunoaștere, iar mai apoi activități sportive. Au participat 23 de tineri.
• Sâmbătă, 13 martie- a avut loc prima întalnire a tinerilor din această parohie cu părintele Siluan Șandor, în care s-a dezbătut tema prieteniei. Întreaga după-amiază a fost una specială pentru toata lumea, relaxarea și veselia fiind foarte clar transmise prin imagini. Întâlnirea a debutat cu o serie de jocuri de cunoaștere și spargere a gheții, urmând, mai apoi, o discuție tematică referitoare la treptele prieteniei.

PROTOPOPIATUL CASTELLÓN

 

ALCOY
• 21 martie- preotul paroh Claudiu F. Stoenoiu și Coordonatoarea Oana E. Stoenoiu au participat la Colocviul Coordonatorilor din Protopopiatele Aragon, Barcelona și Castellon, organizat la Tarragona.
• 28 martie- Nepsis Alcoy a organizat prima întâlnire cu tinerii parohiei. Activitatea s-a desfășurat la cinematograful din oraș, tema primului proiect fiind ,,Seară de film,,. Tinerii de asemenea au venit cu idei pentru viitoarele proiecte. La finalul serii s-a creat și un grup whatsapp pentru a se comunica mai ușor.

ALICANTE
• 28 martie, ora 14:30, tinerii din grupul NEPSIS Alicante au participat la pictarea tricourilor pe care le vor folosi în timpul activităților. În continuare, au vizionat filmul O plimbare de neuitat! , iar în încheiere s-a discutat pe tema prieteniei. Activitățile au avut loc în biserica parohiei ortodoxe române din Alicante.

CASTELLON
• 12 martie, ora 19:00- s-a desfășurat un eveniment sportiv (fotbal) pe un teren cu gazon artificial, închiriat în cadrul Centrului Sportiv Sindical din Castellon de la Plana. La acest eveniment au participat 22 de tineri, printre care membri Nepsis Castellon, dar și tineri din afara parohiei.
• 21 martie- la Întâlnirea Coordonatorilor din Protopopiatele Aragon, Castellón și Barcelona a participat și un coordonator din această parohie, Ionuț Ilie.
• 27 martie, ora 20:00- s-a organizat în biserica Parohiei Sfântul Nicolae din Castellon de la Plana, vizionarea filmului artistic rusesc “Ostrovul”. Pentru desfășurarea serilor de film s-au procurat pentru grupul Nepsis următoarele mijloace tehnice: laptop, video-proiector, planșă, sistem audio etc.

TORRENT
• 01 și 08 martie 2015 - o parte din tinerii Nepsis Torrent împreună cu copilașii școlii parohiale au oferit după Sfânta Liturghie mărțișoare, respectiv flori doamnele și domnișoarelor prezente la biserică în aceste 2 duminici.
• 21 martie 2015, 2 dintre Coordonatorii Nepsis Torrent au participat la Colocviul Coordonatorilor din Protopopiatele Aragon, Barcelona si Castellon, organizat la Tarragona.
• 22 martie 2015, un număr mare de tineri din grupul Nepsis Torrent au participat la seara de jocuri și discuții intitulată Muzica și filmul în viața mea, invitat special Protos. Siluan Șandor.
• În perioada 24-31 martie 2015, tinerii Nepsis Torrent au pus bazele campaniei Donează din inimă. Salvează o viață!, contribuind la promovarea acestei campanii și inscrierea voluntarilor care vor dona sânge în prima etapă a campaniei (07 aprilie).

ELCHE
• Duminică, 08 martie, o parte din tinerii Nepsis Elche s-au întâlnit pentru o seară de film tematic. Filmul proiectat a fost “O plimbare de neuitat”. Au participat 7 tineri, la final s-au purtat discuții despre film.

VILLAREAL
• 21 martie, 2 Coordonatori din Grupul de tineri Nepsis au participat la Colocviul Coordonatorilor din Protopopiatele Aragon, Barcelona si Castellon, organizat la Tarragona: Stoica Simina și Andreea Maria.

VINAROS
• 21 martie, 1 Coordonator din Grupul de tineri Nepsis au participat la Colocviul Coordonatorilor din Protopopiatele Aragon, Barcelona si Castellon, organizat la Tarragona: Darlea Sergiu Ioan.

BENIDORM
• În data de 8 martie la orele 16:30 , la plaja La Olla , din localitatea Altea, a avut loc întâlnirea Om și natură!, au participat 25 de persoane.

PROTOPOPIATUL MADRID


ALCALA DE HENARES
• În fiecare duminică la Baza Sportivă Juncal Alcala de Henares s-au desfășurat activități sportive (fotbal masculin).
• 17 februarie și 8 martie – s-a desfășurat atelierul ”Bucurăm suflete frumoase de 8 martie”- creare și oferire de flori din hârtie femeilor din biserică cu ocazia zilei de 8 Martie.
• 8 Martie – a avut loc felicitarea tinerilor implicați în atelierul mai sus menționat, la Sf. Liturghie: Monica și Lorena Neiconi, Ioana și Teodora Florea, Adrian Muntean, Iulia și Bogdan Nemeș, Larisa Beldean, Gabriel Bica, Andrei Gheorghiu au fost felicitați de Pr. Adrian și au primit de la Pr. Ioan (Alba Iulia) câte un CD cu cântece și balade românești și un calendar 2015, în biserică după Sfânta Liturghie.

• 19 Martie- participarea la competiția de șah, table și ping-pong de la Aranjuez: Bogdan Nemeș, Ioan Nemeș, Angel Voju, Ioana Florea, Teodora Florea, Narcis Gheorghiță, Bogdan, Raluca Pășcan, Florin Manolache. Câștigători: Florin Manolache – locul I table, Narcis Gheorghiță, locul II table, Ioan Nemeș – locul III table, Ioana și Teodora Florea – locul I șah, Bogdan Nemeș – locul II ping pong juniori.
• 22.03.2015– a avut loc o activitate recreativ- sportivă, constând în antrenarea fetelor înscrise la badminton, în eventualitatea unei competiții.
• 22.03.2015 – vizionarea împreună a unui meci de fotbal BARCELONA-REAL MADRID.


ARANJUEZ
• 19 Martie- competiție sportivă șah, table, ping pong. Au participat preoți din Aranjuez, Valdemoro, Getafe, Leganes și Carabanchel, precum și părintele diacon Nicolae Olimpiu Biolan, ca unul dintre organizatorii evenimentului, împreună cu credincioși din aceleași parohii. La sfârșitul competiției, PS Părinte Timotei le-a înmânat câștigătorilor premii și tuturor participanților diplome de participare. Câteva premii au fost oferite de Fundația Lumina, al cărei președinte este domnul Constantin Comăniță.

LEGANES
• În fiecare sâmbătă, în diferite locații, au loc antrenamente ale echipei de fotbal băieți.
• 19 martie- participarea la competiția sportivă de la Aranjuez: Ligiu Bordean, Marian Năstase, Gabriel Gârbea, fam. Simion, fam. Bocșa, fam. Bujor, fam. Preiss, fam. Apahidean Cătălin Gabriel Rusescu, Sorin și Felicia, Robert Bulancia, Denis Șerban. Câștigători: Ligiu Bordean – locul I ping pong adulți, Marian Năstase – locul II ping pong adulți, Robert Bulancia – locul III ping pong juniori.
• 29 martie- vizionare de film – Ostrov (2006). Mulțumiri domnului Vasile Bradin pentru suportul electrotehnic acordat, pentru ca această vizionare să fie posibilă. 

PROTOPOPIATUL VITORIA-GASTEIZ


VITORIA
• 21 martie și 28 martie, la Biserica Ortodoxa Romana “Sfinții Doctori făra de arginți Cosma și Damian” din Vitoria Gasteiz au avut loc două ateliere pentru încondeiat ouă, la carea au participat 14 tineri. Tinerii au experimentat modalitatea clasica de incondeiere a oualor cu chișite, ceară și vopsea. Atelierele conduse de dl. Prof. Dr. Iulian Gradinaru, au avut ca scop păstrarea tradițiilor românești privitoare la Saăbatorile Sfintelor Paști și comunicarea între tinerii parohiei.


SANTANDER
• În fiecare duminică a lunii, în zilele de 1, 8, 15, 22 și 29, în biserica parohiei “Sfinții Apostoi Petru și Pavel” din Santander, au avut loc întâlniri cu tinerii pentru citirea și explicarea Sfintei Scripturi, la care au participat 25 persoane. La inițiativa Preotului paroh și a tinerilor Nepsis au început catehezele de explicare a Sfintei Scripturi. După ce s-a făcut introducerea la cartea Facerii s-a început explicarea versetelor din Facere. După ascultarea explicațiilor, tinerii au pus întrebări, care îi frământă sau îi interesează, asupra celor discutate.
• 8 martie, în biserica parohiei “Sfinții Apostoi Petru și Pavel”, a avut loc activitatea numită “Din dragoste și respect pentru Mame”. Tinerii Nepsis au făcut o surpriză plăcută mamelor recitând poezii, cântând cântece și înmânând la final flori tuturor mamelor care în această zi au participat la Sfânta Liturghie.
• 15 martie, ora 18.00, în biserica Catolică San Piox, a avut loc vizionarea filmului Pilde, la care au participat 9 tineri, după care s-au dezbătut aspecte legate de film.
• 20 martie, ora 21.00, la Conservatorio Jesús de Monasterio, tinerii au participat la un concert de operă dedicat Săptămânii interculturale a muzicii.

BILBAO
• 15 martie, în biserica parohiei “Tuturor Sfinților” din Bilbao a avut loc cateheza Familia Ortodoxă susținută de către doamna Preoteasă Floarea David.
• 14 și 21 martie, în biserica parohială au avut loc ateliere de dansuri populare.
• 22 martie, în aceeași locație a bisericii a avut loc cateheza cu tema Introducere în Sfanta Scriptura susținută de catre Dimitrios Ioannou.
• 29 martie, s-a desfășurat cateheza “Cele 8 ganduri ale răutății după Sfântul Ioan Casian”, susținută de Pr. Petru David, la care au participat 20 persoane.

SORIA
• 8 martie, a avut loc o ieșire în aer liber pentru a sărbatori ziua mamei

BURGOS
• 14 martie- vizitarea Cascadei Orbaneja de Castilla, iar la final părintele Claudiu Nicoară le-a ținut un cuvânt tinerilor despre Cum să devenim mai buni.

 

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri