RAPORT NEPSIS - Februarie 2015

logoÎn luna februarie 2015, în cadrul Episcopiei Spaniei și Portugaliei, s-au desfășurat următoarele activități cu tinerii:

PROTOPOPIATUL BARCELONA

LLEIDA:

Sâmbătă, 21 februarie, ora 18.00 și sâmbătă, 28 februarie, ora 18.00- atelier de mărțișoare cu ocazia zilei de 1 Martie.

VILANOVA I LA GELTRU:
- Luni, 9 februarie, ora 19.00- atelier de discuții pe tema Ispitele lumii de azi- invitat: părintele Toader Alin Constantin.
- Vineri, 20 februarie, ora 18.00- agapa cu tinerii pentru Lasatul Secului. Invitat special: grupul instrumental Dor de Turda și Părintele Ioan Zahan, alături de corul parohiei Sfântul Serafim de Sarov.
- Vineri, 20 februarie, ora 18.00- în biserica parohială, atelier de discuții pe tema Spovedaniei în rândul tinerilor, avand ca invitat pe Părintele paroh, Toader Alin Constantin.


PROTOPOPIATUL CASTILLA LA-MANCHA

TOLEDO:
- Duminică, 8 februarie, ora. 18.00- jocuri de expresie și de cunoaștere, atelier de discuții cu tinerii, având ca invitat special pe Părintele Siluan Șandor, coordonator general al Departamentului de Tineret din cadrul Episcopiei Spaniei și Portugaliei. Teama activității: Treptele prieteniei. Principalele subiecte de dezbatere au fost: etapele prieteniei, de la amiciție la prietenie și, mai apoi, la iubire; relațiile trupești între tineri înainte de căsătorie, etc... Atelierul a îmbrăcat forma unei discuții libere problematizante, cu intervenția și participarea tinerilor prezenți.
- Duminică, 22 februarie, ora 18.00- atelier de mărțișoare dedicat zilei de 1 Martie. Invitați: două doamne din parohie, având rolul de îndrumătoare ale activității. S-au realizat mărțișoare din lut colorat și hârtie răsucită utilizând tehnica quilling. La final, s-a servit pizza, intr-o atmosferă caldă și relaxantă. Mărțișoarele realizate au fost expuse în biserică, pe data de 1 Martie și vândute credincioșilor. Banii obținuți vor fi utilizați pentru a susține viitoarea deplasare a grupului Nepsis, programată după Învierea Domnului.
- S-au inițiat două campanii, de către parohie și frăția Nepsis Toledo: O carte pentru fiecare (pentru alcătuirea unei biblioteci de carte românească) și Să îmbrăcăm un copil (colectă de haine noi, jucării și dulciuri pentru copiii nevoiași dintr-o parohie din județul Brăila).

 ALBACETE:

- Duminică, 15 februarie, în biserica parohială, s-a desfășurat prima editie a Proiectului cultural “Carnavalul PITIC”. Au participat cinsprezece copii, care s- au bucurat de muzica, jocuri recreative si dulciuri.
- Joi, 26 februarie- Atelier de creat mărțișoare cu iglița. Invitat special: doamna Maria Lișnic, îndrumător în cadrul acestei activități.

CUENCA:
-08 februarie 2015, ora 17.00, în biserica parohială, s-au desfășurat jocuri cu tinerii, integrame și sudoku, pe teme biblice.

VILLAROBLEDO:
- 1 februarie, după Sfânta Liturghie- prezentarea grupului Nepsis Villarobledo înaintea credincioșilor parohiei. La final toti cei prezenți au fost serviti cu ciocolata calda, ceai, cafea si deserturi pregătite de catre tineri.
- Vineri, 13 februarie, ora 18.00, întâlnirea cu grupul de tineri din parohia Tomelloso la cinematograf, vizionare de film, după care toți tinerii au fost invitați la Biserica Ortodoxă Tomelloso, unde, pentru a interacționa mai bine, au realizat jocuri de spargere a gheții și de cunoaștere.
- Sâmbătă, 14 februarie, ora 20.30, grupul Nepsis Villarobledo, împreună cu asociația Anastasios a parohiei Sfântul Prooroc Daniel din Villarobledo, au organizat o cină cu bucate tradiționale românești, cu ocazia Lăsatului Secului pentru Postul Sfintelor Paști.
- Vineri, 20 februarie, ora 16.00, tinerii au profitat de ziua liberă și s-au întâlnit la sediul organizației Anastasios, pentru a juca jocuri de masă.
- Sâmbătă, 28 februarie, 12.30, în locașul bisericii parohiale- atelier de confecționare de mărțișoare împreună cu copiii de la școala parohiala.

TALAVERA DE LA REINA:

8 februarie- atelierul –concurs ,,Eu, bucatarul”.
22 februarie, ora 17.00- atelierul de creație- Cu un mărțișor se face...BUCURIE! Întâlnirea s-a desfășurat în biserica parohială, sub îndrumarea coordonatorilor: preoteasa Mihaela Suciu și Roxana Săhlean și sub supravegherea preotului paroh. Au p-articipat 13 tineri. Pe lângă atelierul de creație, tinerii au adus fiecare câte o pizza, pe care au degustat-o la finalul serii. Programul a fost alcătuit din jocuri de spargere a gheții, discuții libere despre problemele tinerilor de astăzi, totul într-o ambianță plăcută a unei muzici instrumentale, aleasă de tineri.

 


PROTOPOPIATUL CASTELLON

ALICANTE:
În 28 februarie 2015, Nepsis Alicante a organizat o Ieșire în parcul Lo Morant; în cadrul acestei ieșiri s-au desfășurat 2 activități sportive (fotbal și tenis de câmp), plimbări cât și un atelier de confecționare a mărțișoarelor.

BENIDORM:
În 15 februarie, orele 14:00-17:00, Nepsis Benidorm și parohia ortodoxă din Benidorm au organizat o ieșire la picnic în localitatea Beniarda; în cadrul întâlnirii, printre micile degustări au avut loc câteva jocuri de energizare și activități sportive.

CASTELLON:
În 06/02/2015 → a avut loc prima activitate Nepsis în Parohia Sfântul Nicolae: Vizionarea înregistrărilor făcute de către participanții la pelerinajul realizat în Israel, Mai 2014.
În 21/02/2015 → A doua activitate organizată de Parohia Sfântul Nicolae împreuna cu tinerii Nepsis Castellón a fost Excursia în Orașul Teruel și în El Pueblo de Javalambre , unde s-au vizitat mai multe obiective turistice. Tot aici tinerii Nepsis Castellon au organizat și o ieșire la săniuș.

ELCHE:
-în 04 februarie 2015, Nepsis Elche, împreună cu parohia ortodoxă română din Elche au organizat un spectacol pentru copii și tineri intitulat Teatru de buzunar, susținut de către invitații speciali Trupa de teatru Puppets Art Time, din Iași.

-în 15 februarie Nepsis Elche a organizat o Ieșire la iarbă verde, în parcul Novelda, unde au avut loc activități sportive, jocuri, nelipsitul grătar, dezbateri etc.

TORRENT:
În 15 februarie 2015, de la ora 17:00 Nepsis Torrent și Parohia Torrent au organizat o Seară de film, în cadrul căreia, după o serie de jocuri de cunoaștere, s-a vizionat filmul Discursul Regelui.

În 28 februarie 2015, între orele 19:00-20:30 a avut loc întâlnirea tinerilor pentru dezbaterea Libertate și responsabilitate în viața tinerilor. Tot în 28 februarie, de la ora 16:00 o parte dintre tinerii grupului Nepsis Torrent au participat la atelierul de confecționare a mărțișoarelor.

VILLAREAL:
-în data de 8 februarie 2015, între orele 13:00-15:00 s-a realizat activitatea "ÎNTÂLNIREA TINERETULUI" în cadrul căreia s-a desfășurat un program de jocuri și fiecare tânăr a completat un chestionar cu hobby-urile și activitățile sportive preferate.

-în data de 27 februarie 2015, între orele 16:00-18:00 a avut loc a doua activitate Nepsis, o întâlnire de discuții, în cadrul căreia Părintele paroh Aurelian Stoica a explicat ce semnficație are Postul pentru creștini, ce este Sfânta Taină a Spovedaniei, ce sunt dependențele și cum se pot vindeca.

 

PROTOPOPIATUL MADRID

LEGANES:

22 Februarie- intalnire cu tinerii din Leganes, pe tema ”În căutarea omului frumos” - sesiunea I. Au participat 8 persoane. La final, tinerii au încheiat activitatea cu o ieșire la cofetărie, unde au servit împreună ceva dulce, într-o atmosferă relaxată.

 

PROTOPOPIATUL ASTURIAS

ÁVILA:
- Sâmbătă, 21 februarie, ora 18.30- vizionarea filmului Ostrovul.

GIJON- OVIEDO:
- În această lună s-au organizat zilele de naștere ale membrilor născuți în februarie și s-au pregătit dansuri populare pentru festivalul din Madrid de anul acesta.

 SALAMANCA:
- Vizitarea unei expoziții de pictură bizantină pe lemn, operă a grupului de pictori Revelația din Cluj.
- Duminică, 1 februarie, vizita tinerilor catolici din Parohia San Marcos din Salamanca, prilej cu care s-au discutat aspecte ale religiei ortodoxe.

SEGOVIA:
- Sâmbătă, 14 februarie, ora 19:30, în biserica parohială- vizionarea filmului „Binecuvântată, fii, închisoare, o poveste cinematografică inspirată din realitate, plină de durere și de credință și adaptată după cartea scrisă de românca Nicole Valery Grossu, în limba franceză.

 

PROTOPOPIATUL VITORIA- GASTEIZ

SANTANDER

- 26 februarie, ora 18.00- vizionarea filmului Ostrovul, la care au fost prezenți 24 de tineri. La final a avut loc o agapa frățească la care s-au prezentat impresii despre filmul vizionat.

BURGOS:
- 14 februarie, ora 15.30, sediul Caritas Burgos- vizionarea filmului En busca de la felicidad

CALAHORA:
- 13 februarie, biserica ortodoxă română- întâlnirea tinerilor pentru a se cunoaște, s-a discutat despre talentele lor și dispoziția fiecăruia față de proiectele viitoare; crearea grupului de wassap Nepsis Calahora.
- 14 februarie- participarea tinerilor Nepsis la activitățile Scolii Parohiale în cadrul activității Îl iubesc pe Dumnezeu!.
- 20 februarie- ieșire la fast-food, unde s-au schițat viitoarele proiecte Nepsis.
- 27 februarie- atelier de confecționare de mărțișoare intitulat Fabrica de mărțișoare.

SORIA:
- 1 februarie- întâlnire cu tinerii la Fast Food Burger- King. Au participat 10 tineri și au discutat despre preocupările lor și viitoarele activități.
-
PAMPLONA:
- 1 februarie, tinerii au contribuit la organizarea și desfășurarea Sfintei Liturghii Arhierești, săvârșite de Preasfințitul Ioan Casian de Vicina, Episcop Vicar al celor 2 Americi.

BILBAO:
- 8 februarie- conferința cu tema Alimente BUNE de evitat.... Invitat: dna doctor Monica Nitu.
- 22 februarie- tinerii au participat la o cateheză biblică susținută de domnul Dimitrios Iannou, care a explicat tinerilor diverse aspecte scripturistice. Cateheza a avut impact pozitiv asupra acestora și s-a hotărât continuarea acestor cateheze săptămânal.
- 28 februarie- ateliere de sculptură tradițională în lemn și dansuri populare.

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri