RAPORT NEPSIS - Ianuarie 2015

logoÎn luna ianuarie 2015, în cadrul Episcopiei Spaniei și Portugaliei s-au desfășurat următoarele activități:

PROTOPOPIATUL BARCELONA
 În parohia Vilanova i la Geltru – Tinerii membri ai frăției Nepsis au vizionat filmul Dios Mio , au purtat discutii cu Pr. Constantin, având ca temă Ispitele lumii de astăzi și au fost la ski.

PROTOPOPIATUL CASTILLA LA-MANCHA
În parohia Toledo, pe data de 25 ianuarie, orele 18.00-21.30, s-a desfășurat o activitate cu tinerii, constând în realizarea unor jocuri de cunoaștere și socializare, precum și vizionarea unui documentar, Super Size Me, având ca scop prezentarea pericolului generat de alimentele de tip fast food și de firme ca Mac Donald sau Burger King. Activitatea a constituit un semnal de alarmă pentru cei care obișnuiesc sa consume astfel de alimente. S-au stabilit datele și temele următoarele întâlniri din luna februarie, prima, la care vor avea ca invitat pe părintele Siluan Șandor, care le va vorbi despre Treptele prieteniei și o a doua, care se va concretiza într-un atelier de mărțișoare dedicat zilei de 1 Martie.

În parohia Albacete, în luna ianuarie a avut loc lansarea proiectului de voluntariat social "Nu stau pe tușă! Cine are nevoie de mine?", precum și întalnirea tinerilor din parohie cu reprezentanții Episcopiei Catolice în cadrul Saptamânii Ecumenice.

În parohia Villarobledo pe data de 24 ianuarie, a avut loc prima întâlnire a tinerilor, în care li s-a explicat tinerilor ce este frăția Nepsis, care sunt obiectivele acesteia și au fost invitați să participe la viitoarele activități organizate sub egida Nepsis. S-a stabilit de asemenea cine ar putea fi potenţialii membri ai grupării. Pe data de 30 ianuarie a avut loc o nouă întâlnire a tinerilor, în care s-a realizat afişul de promovare a evenimentul pregătit pentru 1 februarie, intitulat “Ce-ar fi să ne cunoaștem mai bine? Bea o cafea împreună cu mine”.


În parohia Tomelloso, s-au desfășurat două activități, prima pe data de 17 ianuarie, cu copiii din parohie, sub formă de concurs și alte jocuri de spargere a gheții, la care au participat 18 copii. Pe data de 18 ianuarie s-a desfășurat o altă activitate, de data aceasta dedicată tinerilor cu vârste peste 13 ani, care s-a concretizat în vizionarea unui film educativ dedicat acestei categorii de vârstă.

În parohia Tarancon, gruparea Nepsis a dat curs primei întâlniri în data de 11 ianuarie 2015, având ca temă “Să urcăm împreună pe treptele prieteniei”. Au participat 14 tineri cu varste cuprinse intre 12-18 ani. Tot la această întâlnire s-au organizat diverse jocuri, activități în urma cărora tinerii au reușit să se cunoască mai bine, să socializeze, să propună noi teme pentru viitoarele întâlniri.

În parohia Talavera de la Reina, pe data de 25 ianuarie a avit loc o întâlnire cu tinerii, având ca temă de discuție “Cum să îmbunățim relația cu părinții?”, la care a fost invitat Părintele Siluan Șandor, coordonator al activităților de tineret din cadrul Epsicopiei Spaniei și Portugaliei. Activitatea s-a concretizat într-un atelier de discuții interactiv, vizând participarea tinerilor la aceste discuții, implicarea lor, exprimarea propriilor experienție, opinii și propuneri.

PROTOPOPIATUL CASTELLON
Parohia Torrent și Nepsis Torrent au făcut în luna ianuarie următoarele demersuri: au organizat în data de 17 ianuarie Întâlnirea și cursul de formare al Coordonatorilor Nepsis din Protopopiatul Castellon de la Plana; în 19 ianuarie au creat logo-ul Nepsis Torrent; în 20 ianuarie au creat adresa de gmail a Grupului: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea. și pagina de facebook Nepsis Torrent; în 26-30 ianuarie s-a alcătuit proiectul Seară de film; în 31 ianuarie s-a alcătuit proiectul Nepsis Libertate și repsonsabilitate.

În luna ianuarie, parohia Alicante a desfăurat activitățile: creearea adresei facebook Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea. , elaborarea afișului și a proiectului de activitate cu titlul – Cine sunt eu?, prima întîlnire a tinerilor fiind în data de 31 ianuarie 2015.

Parohia Alcoy a participat pe data de 17 ianuarie la Cursul de formare al Coordonatorilor Nepsis, între 20-24 ianuarie a realizat logo-ul Nepsis Alcoy și pagina de facebook a Grupului Nepsis al parohiei și pe data de 30 ianuarie a alcătuit proiectul Seară de film.

În parohia Villa-Real, s-au realizat următoarele: s-a alcătuit proiectul primei activități de tineret, ce se va desfășura în data de 8 Februarie 2015, adresa de e-mail a grupului NEPSIS din parohie, pagina de Facebook a grupului, precum și întâlnirea coordonatorilor cu părintele paroh, în vederea confirmării detaliilor primei activitati.

În parohia Benidorm, în decursul lunii ianuarie s-au pus bazele grupului de tineri ai parohiei. Au avut loc doua întâlniri la nivelul tinerilor din parohie cu privire la obiectivul, organizarea și desfășurarea proiectelor avute în vedere. S-a creat adresa de e-mail a grupului si pagina de facebook. S-a realizat logo-ul Nepsis Benidorm. Deasemenea pentru a reprezenta cât mai formal grupul s-au comandat o serie de tricouri pe care să fie imprimate logo-urile frăției Nepsis și al parohiei.

În luna ianuarie, în Parohia Ortodoxă din Elche, s-a deschis o pagină a grupului pe Facebook, s-au inițiat primele contacte cu tinerii pentru a-i informa despre strategia Nepsis, urmând in viitorul apropiat să se desfășoare proiecte concrete.

Parohia Castellon- Pe data de 17 ianuarie au participat 2 tineri coordonatori la Cursul de formare organizat în Torrent, iar pe 18 ianuarie, Grupul Nepsis și corul parohiei Sfântul Nicolae din Castellon au participat la Catedrala Santa Maria la rugăciune, cu ocazia Zilei Internaționale a imigranților.

PROTOPOPIATUL VITORIA GASTEIZ
Pe data de 3 ianuarie 2015, tinerii din Santander au organizat o activitate de tip recreativ, o ieșire la săniuș în localitatea Alto Campo, unde au participat aproximativ 20 tineri. Pe 4 ianuarie 2015, tot în Santander, tinerii au mers împreuna la patinoarul din localitate, iar pe 11 ianuarie 2015, grupul Nepsis din Bilbao a organizat de asemenea o ieșire la patinoar, care a constituit o metodă eficientă de întărire a coeziunii grupului și de o mai bună cunoaștere a membrilor acestuia.

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri