Congresul Nepsis Lisabona 2014 - ziua a III-a

Duminică, 28 septembrie a. c., a  III-a zi a Congesului Mitropolitan Nepsis, a început cu Sfânta Liturghie arhierească, la care au participat 4 ierarhi– Preasfințitul Siluan al Italiei, Preasfințitul Timotei al Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Marc Nemțeanul- Episcop Vicar al Europei Occidentale, Preasfințitul Ignatie Mureșanul- Arhiereu Vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Preasfințitul Siluan, iar la sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfințitul Timotei a citit participanților cuvântul Înalt Preasfințitului Iosif, după care a mulțumit tuturor celor care s-au implicat în organizarea acestui eveniment precum și tuturor celor care au participat, în număr de aproximativ 250.

După servirea mesei de prânz, tinerii împreuna cu preoții și ierarhii s-au adunat din nou în sala de conferințe a Seminarului, unde tinerii au fost invitați să-și împărtășească gândurile, trăirile și experiențele din timpul celor 3 zile ale Congresului.

Tot cu această ocazie, s-a stabilit și următoarea locație a Congresului Mitropoliei Nepsis pe anul 2015, aceasta fiind Dublin- Irlanda.

Nădăjduim ca prin fiecare astfel de întâlnire, tinerii Mitropoliei noastre, și nu numai, vor trăi și vor înțelege tot mai mult necesitatea comuniunii în Domnul, care nu este altceva decât o pregustare a Împărăției lui Dumnezeu.

 

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

 

 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri