RAPORT NEPSIS - Noiembrie 2015

logoProtopopiatul Asturias

LUGO
Pe 29 noiembrie 2015 în Parohia din Lugoa avut loc serbarea de 1 decembrie. Pentru aceasta câțiva membri Nepsis ajutați de doamna preoteasă Cristina Iacob au organizat un program artistic cu cei mai mici mebrii ai parohiei, foarte frumos îmbrăcați în costume populare românești, aducându-ne aminte de valorile noastre tradiționale românești. După serbare membrii Nepsis au participat la un program de karaoke cu cântece patriotice și alte melodii românești binecunoscute.

Protopopiatul Castellon

ALCOY
Duminică 08 noiembrie,o parte din membrii grupului Nepsis Alcoy, au ieșit să se recreeze și să facă puțină mișcare în mijlocul naturii. Printre schimbul de mingi s-au împărtășit idei și sugestii cu privire la următoarele activități. Ziua s-a încheiat relaxându-ne la un suc și un ceai cald.

ALICANTE
În data de 01 noiembrie 2015, a avut loc o ieșire în Parcul Palmeral din Alicante, la care au participat 9 persoane. Tinerii Grupului NEPSIS Alicante au participat la diverse jocuri (Pasează bomba, Nemțeasca, Tirolina).

TORRENT    
Duminică, 15 noiembrie 2015, un grup de tineri din Nepsis Torrent au participat, în colaborare cu Asociația Si a la vida!, la evenimentul Derecho a Vivir! Aborto Cero!, organizat în Torrent în scopul de a lupta pentru viață și drepturile copilului.

În 28 noiembrie 2015, tinerii Nepsis Torrent au participat și s-au implicat în organizarea Serii de colinde și cântece patriotice susținută de cantautorul Florin Săsărman.

TORREVIEJA
În data de 01 noiembrie, tinerii parohiei Torrevieja s-au bucurat de o ieșire la picnic  în parcul ,,La Mata,, la care au participat 14 persoane. După ce fiecare a gustat din bucatele pregătite, au urmat câteva jocuri pentru cei mici.
În data de 20 noiembrie, 18 enoriași  ai parohiei noastre au participat  la Campania de donare de sânge, Donează din inimă! ce a avut loc la Spitalul Universitar din Torrevieja.

Protopopiatul Castilla La-Mancha

TOLEDO
În data de 30 noiembrie, tinerii  Nepsis Toledo, au organizat un frumos concert de colinde și cântece patriotice în biserica parohială, avându-l ca invitat pe cunoscutul cant-autor Florin Săsărman. Seara  s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită de gospodinele parohiei, cu bucate tradiționale de post.

Protopopiatul Vitoria-Gasteiz

BURGOS
Duminică, 15 noiembrie, în Parohia Burgos tinerii  Nepsis din Protopopiatul de Nord Vitoria-Gasteiz au organizat cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Timotei, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, întâlnirea: “Sfânta Scriptură în viața tânărului de azi”. Evenimentul a debutatcu o slujbă de Te-Deum, oficiată de Pc. Pr. Siluan Șandor, consilier misionar-pastoral al eparhiei care a fost și protos alături de Pc. Pr. Protopop Radu Ursu, Pc. Pr. Claudiu Nicoară si Pc. Pr. Mădălin Șelaru, coordonator Nepsis al Protopopiatului de Nord Vitoria-Gasteiz.Tema acestui congres  a fost prezentată pe înțelesul tuturor de părintele gazdă Claudiu Nicoară, iar în timpul atelierelor tinerii au dat curs discuțiilor cu acest subiect. După terminarea atelierelor, toți tinerii prezenți s-au regrupat, participând la un concurs de cunoaștere generală a Sfintei Scripturi, iar la sfârșit au primit un mic cadou din partea părintelui gazdă. Au urmat câteva momente artistice în care tinerii Nepsis din parohiile Vitoria, San Sebastian, Bilbao, Burgos, Soria, Calahorra, Santander, Logroño și Pamplona au recitat poezii și au interpretat cântece patriotice întrucât se apropia Ziua Națională a României. Mesajul transmis tinerilor in urma acestui eveniment a fost acela ca ”Necunoasterea Sfintei Scripturi este pricina tuturor relelor”.      

În data de 29 noiembrie, coordonatorul Nepsis a organizat cu sprijinul tinerilor din parohie „Întâlnirea Nepsis Burgos” la care au invitat membrii Nepsis Logroño. Aceștia, după agapa frățească Nepsis din Logroño au prezentat în cadrul întâlnirii un moment artistic recitând „Rugă pentru neam” de Adrian Păunescu și interpretând „Avem o țară”, pe versuri de Radu Gyr. Cu această ocazie au prezentat și o parte din straiele autentice românești aflate în expozitia parohiei.

LOGROÑO
În data de 7 noiembrie, 10 membri ai Frăției Nepsis din Parohia Logroño îmbrăcați în straie populare au participat la târnosirea Bisericii din Vitoria.

În data de 29 noiembrie a avut loc spectacolul „Noi suntem români”, conceptul și coordonarea aparținându-i doamnei Mădălina Basarman și pus în derulare cu binecuvântarea părintelui Vasile.Timpul alocat pregătirii acestui eveniment a fost de 5 săptămâni în care s-au făcut 9 repetiții cu corul și soliștii, 4 întâlniri pentru dicție și 2 întâlniri pentru organizare. Detaliile evenimentului s-au  publicat pe mai mult de 60 de pagini și grupuri din Spania și Romania, printre care Pro TV, Antena, Consulatul din Bilbao, Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni, Pagina oficială a Președinției României, pagini tradiționale și culturale cu număr mare de vizitatori.

PAMPLONA
În fiecare Sâmbătă la ora 18:00 în “Polideportivo Buztintxuri”, Nepsis Pamplona organizează meciuri de fotbal cu cele două echipe ale parohiei.

SANTANDER
In zilele de Duminică 1, 8, 15, 20 și 29 noiembrie, în biserica Sfinții “Apostoli Petru și Pavel”, Santander, s-au desfășurat o serie de discuții duhovnicești care au vizat în primul rând explicarea unor pasaje din Sfânta Scriptură după care cei prezenti au avut posibilitatea să pună părintelui Andrei Turea întrebări atât pe marginea celor expuse cât și asupra altor nelămuriri de ordin teologic și duhovnicesc. La final s-au făcut repetiții pentru perioada colindelor.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri