RAPORT NEPSIS - August/Septembrie 2015

logoAUGUST

ProtopopiatulCastilla La-Mancha

TOMELLOSO
În data de 8 August 2015 în Sfânta biserică din Tomelloso a avut loc întâlnirea tinerilor Nepsis din localitate. Tema zilei a fost „Familia creștină”. În urma discuțiilor purtate, participanții au înțeles faptul că alături de respectul pe care trebuie să-l avem față de părinți avem și datoria de a ne ruga pentru ei;unitatea familiei este foarte importantă.Numindu-L pe Dumnezeu Tatăl nostru întelegem că toți creștinii  facem parte dintr-o singură familie iar unitatea din casele noastre trebuie să se reflecte și în marea familie creștină numită societate.

SEPTEMBRIE

Protopopiatul Asturias

LUGO
În Parohia din Lugos-a organizat evenimentul „O duminică în famile la biserică” în cadrul căruia, duminică, 13 septembrie, după Sfânta Liturghie, am servit masa de prânz împreună, fiecare familie aducând un fel de mâncare. În timpul mesei și după au avut loc discuții între enoriașii parohiei pentru cunoașterea și apropierea reciprocă.

Protopopiatul Castellon

TORRENT
În perioada 04-06 septembrie, din partea Protopopiatului Castellon, au participat la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Europa, Cluj-Napoca 04-07 septembrie 2015, Pr. Vasile Pop și Andrea Pop.


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri